تبلیغات
موسیقی تالشی - زرنا(سرنا)تالشی

موسیقی تالشی

هدف من ترویج موسیقی تالشی است


زِرنا(سُرنا) تالشیسُرنا در تالش به عنوان یک ساز بادی با كلمه هاى ساز و زِرنا شناخته می شود. بیشتر در نواحى جنوبى تالشستان، از ماسال و شاندرمن تا شفت و فومن و طارم، رواج دارد و كلمه ى «سازَنده» اغلب به طور خاص در مورد نوازندهى سرنا به كار میرود.

پرده ها و هواها( نغمات بدون کلام ) عموماً توسط له له (نی چوپانی) و یا لبک (نی لبک) نواخته میشود، اما در نواحی جنوبی تالشستان سرنا و نقارۀ تالشی نیز مجری تعدادی از اینگونه نغمات هستند. تعدادی از این قطعات در جشن های عروسی، حنابندان، کشتی های محلی و برخی از آیین های بومی اجرا می شوند. به عنوان نمونه هنگامی كه پهلوانان در حال كشتی گرفتن هستند از سرنا و نقاره استفاده می‌كنند. البته در مدت زمان پیشین سازَنده حتماً می‌بایست دانش و آگاهی درباره كشتی را داشته باشد تا توان عوض نمودن ریتم را همسو و همگام با پهلوانان انجام دهد، كه سرعت و بداهه ‌نوازی آنها تأثیری به سزا در كشتی دارد. هنگامی كه پهلوانان به هم نگاه می‌كنند در ابتدا آهنگی به صورت ریتم ملایم نواخته می‌شود و آن‌گاه كه دو پهلوان با هم در می‌آویزند ریتم آهنگ تندتر و ملودی آن حماسی‌تر می‌گردد و زمانی كه پهلوانی پیروز می‌شود آهنگ بنا به مقتضیات خود از اوج به فرود منتهی می‌گردد. به این ترتیب از کشتینه هوا با کمک دو ساز نقاره و سرنا برای تهییج كشتی‌گیران استفاده می‌شود.

سرنا و دهل سازهای محلی تالشان گیلوان هروآباد(خلخال) و همچنین طارم زنجان است که همچون دیگر نواحی جنوبی تالشستان در اجرای برخی آوازها و رقص‌های محلی نواخته می‌شوند.

ویژگی سُرنای تالشی

سُرنایی که در نواحی تالش مورد استفاده قرار می گیرد، سُرنای کوچک است که اندازه ی آن بین 40 تا50 سانتی متر ( با احتساب قمیش و لب گیر) است و صدای آن، قدری زیر می باشد؛ البته این صدا، بر حسب قطر لوله (استوانه) سُرنا تغییر پیدا می کند. به این ترتیب که هرچه قطر استوانه بیشتر باشد، صدای آن نیز بم تر و محزون تر خواهد بود.

:ساختمان سُرنای تالشی عبارت است از

۱- قَمیش که از دو تراش چوب نی به شکل مثلث یا ذوزنقه ساخته شده و روی هم قرار می گیرد تا با دمیدن در آن ارتعاش ایجاد شود. درانتهای قَمیش، صفحه ای فلزی و مدور به نام لب گیر وجود دارد که لبان نوازنده جهت دمیدن در پشت آن قرار می گیرد.

۲- لوله رابط که یک طرف آن به قَمیش وصل می شود و طرف دیگر آن در داخل استوانه جای میگیرد.

۳- نفیر استوانه که بیشترین طول سُرنا را تشکیل میدهد و دهانه ی آن به صورت شیپور است. سوراخ ها روی این استوانه قرار دارند که یک سوراخ در زیر و هفت سوراخ در روی آن میباشد. جنس سُرنا از چوب است که گاه قسمت هایی از آن را با فلز تزیین می کنند.

گستره ی صدایی این ساز، حدود یک اُکتاو و یک نُت می باشد؛

 

برای دانلود آهنگ ها به ادامه مطلب بروید:


لینک های دانلود:

01-Zerna taleshi              

استاد تیمور چراغی (نوازنده ی زِرنا {سُرنا}) / روستای پُشتیر فومن

02-Zerna va Naghara keshtiyahava                                

کِشتییَه هوا

03-Zerna taleshi 

استاد اکبر رزمجو (نوازنده ی زِرنا {سُرنا}) / ماسال / استخراج از یک نوار قدیمینوشته شده در یکشنبه 6 آذر 1390 توسط جهانبخش كلانتری چروده
درباره وبلاگ
آمار سایت

ابزار وبمستر

خرید شارژ

دانلود

خرید vpn

قالب وبلاگ